Zaproszenia:
22 maja 2023
W dniach 20 i 21 października 2023 r. odbędzie się XXII konferencja z cyklu Balcanicum. Temat tegorocznej konferencji to:
Miejsca pamięci i polityka historyczna w Europie Południowo-Wschodniej.
Celem konferencji jest refleksja na temat rozmaitych aspektów upamiętniania postaci, procesów, wydarzeń historycznych w ogólnie rozumianej przestrzeni realnej i symbolicznej Europy Południowo-Wschodniej, w przeszłości oraz obecnie. Organizatorzy zachęcają do dyskusji o miejscu i roli polityki pamięci w życiu społeczeństw, wspólnot regionalnych i lokalnych, rodzin oraz jednostek. Zapraszamy do wymiany poglądów na temat stosowania i odbioru poszczególnych narzędzi polityki historycznej (badania naukowe, prawodawstwo, instytucje wyspecjalizowane, topografia pamięci, edukacja, wychowanie, media itp.) oraz ich wpływu na publiczne dyskursy o przeszłości.
W załączeniu: zzaproszenie wersja polska, zaproszenie wersja angielska, formularz zgłoszeniowy – application form
—————————————————-
Komisja Bałkanistyki przy Oddziale PAN w Poznaniu i Zakład Historii Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej Wydziału Historii UAM zapraszają do udziału w tegorocznej sesji naukowej z cyklu „Balcanicum”. Konferencja odbędzie się 22 i 23 października na Wydziale Historii UAM.
Tematyka konferencji:
I: Osmańska groza nad Europą. Z dziejów walk zbrojnych z Imperium Osmańskim
II: W stulecie sojuszu polsko-rumuńskiego. Rumunia i księstwa rumuńskie w polityce europejskiej
—————————–
Komisja Bałkanistyki przy Oddziale PAN w Poznaniu i Zakład Historii Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej Wydziału Historii UAM zapraszają do udziału w tegorocznej sesji naukowej z cyklu „Balcanicum”. Temat spotkania:
Granice na Bałkanach i w Europie Środkowej a praktyka życia codziennego
Konferencja odbędzie się w Poznaniu w dniach 23-24 października 2020 roku.
Region bałkański i Europa środkowa są charakteryzowane w badaniach i literaturze naukowej przy wykorzystaniu rozmaitych granic, wyznaczających obszary oddziaływań cywilizacyjnych, wpływów religijnych, kulturowych, politycznych czy ekonomicznych. Granice te, funkcjonujące w różnych okresach, krótkotrwałe lub długowieczne, nierzadko narzucane siłą z zewnątrz, przyczyniły się do ukształtowania specyfiki regionów, zróżnicowanych pod względem wpływów, odniesień oraz inspiracji. Celem konferencji jest refleksja na temat różnych aspektów zjawiska pograniczności w ogólnie rozumianej przestrzeni bałkańskiej i środkowoeuropejskiej, w przeszłości oraz współcześnie. Zachęcamy do dyskusji o wpływie granic na funkcjonowanie tamtejszych społeczeństw, wspólnot regionalnych i lokalnych, rodzin oraz jednostek.
Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o zgłaszanie tematów referatów i streszczeń nie przekraczających pół strony maszynopisu do 30 września 2020 roku na adres organizatorów z dopiskiem XIX Balcanicum. Zgłoszenia i streszczenia można przesyłać na adresy e-mail: czaman@amu.edu.pl; wojciech.sajkowski@amu.edu.pl.
Miejscem obrad będzie siedziba Wydziału Historii UAM na Morasku (ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7). Organizatorzy zapewniają rezerwację noclegów, ale nie zwracają kosztów podróży. Opłata konferencyjna wynosi 150 zł. Jeśli ze względu na sytuację epidemiologiczną spotkanie w Poznaniu okaże się niemożliwe do zorganizowania, konferencja odbędzie się w tym samym terminie za pośrednictwem platformy internetowej (MS Teams). W tym przypadku nie będzie wymagana opłata konferencyjna. O ostatecznej formule obrad poinformujemy w późniejszym czasie. Z wyrazami szacunku Przewodnicząca Komisji Bałkanistyki przy Oddziale PAN w Poznaniu prof. dr hab. Ilona Czamańska.
Sprawozdania z konferencji:
Sprawozdanie z konferencji XVIII Balcanicum: Bałkany z daleka i z bliska – postrzeganie regionu (25-26 października 2019).
XVI Balcanicum – Nieformalne ruchy społeczne i religijne na Bałkanach, 3-4 listopada 2017:
program
XV Balcanicum Migracje i przesiedlenia ludności na Bałkanach, Poznań, 4-5 listopada 2016:
Program
XIV Balcanicum: Polacy na Bałkanach –sprawozdanie i program
XIII Balcanicum: Imperium Osmańskie i Republika Turecka w dziejach Europy (w 600 rocznicę nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych) (8-10 maja 2014 ) – sprawozdanie i program
XII Balcanicum: U źródeł współczesnych konfliktów na Bałkanach
Wojny bałkańskie 1912–1913 i ich skutki – sprawozdanie i program