Aktualności

6 października 2023

W dniach 20 i 21 października 2023 r. odbędzie się konferencja XXII Balcanicum, która w tym roku poświęcona będzie tematowi

Miejsca pamięci i polityka historyczna w Europie Południowo-Wschodniej.

Program konferencji jest dostępny pod tym linkiem:
XXII Balcanicum program

Konferencja odbędzie się w formie stacjonarnej, a także w formie zdalnej.  Serdecznie zachęcamy do wysłuchania referatów i udziału w dyskusjach.

10 października 2022

 

22 maja 2023

W dniach 20 i 21 października 2023 r. odbędzie się  XXII konferencja z cyklu Balcanicum. Temat tegorocznej konferencji to:

Miejsca pamięci i polityka historyczna w Europie Południowo-Wschodniej.

Celem konferencji jest refleksja na temat rozmaitych aspektów upamiętniania postaci, procesów, wydarzeń historycznych w ogólnie rozumianej przestrzeni realnej i symbolicznej Europy Południowo-Wschodniej, w przeszłości oraz obecnie. Organizatorzy zachęcają do dyskusji o miejscu i roli polityki pamięci w życiu społeczeństw, wspólnot regionalnych i lokalnych, rodzin oraz jednostek. Zapraszamy do wymiany poglądów na temat stosowania i odbioru poszczególnych narzędzi polityki historycznej (badania naukowe, prawodawstwo, instytucje wyspecjalizowane, topografia pamięci, edukacja, wychowanie, media itp.) oraz ich wpływu na publiczne dyskursy o przeszłości.

W załączeniu: zaproszenie wersja polska,  zaproszenie wersja angielska,  formularz zgłoszeniowy – application form

15 października 2022

W dniach 21 i 22 października 2022 r. odbędzie się konferencja XXI Balcanicum, która w tym roku poświęcona będzie tematowi

Miasto i wieś w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej

Program konferencji jest dostępny pod tym linkiem:
XXI Balcanicum program

Konferencja odbędzie się w formie stacjonarnej, a także w formie zdalnej. Serdecznie zachęcamy do wysłuchania referatów i udziału w dyskusjach.

10 października 2022

Komisja Bałkanistyki przy Oddziale PAN w Poznaniu i Zakład Historii Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej Wydziału Historii UAM zapraszają do udziału w tegorocznej sesji naukowej z cyklu „Balcanicum”.  Konferencja odbędzie się 21 i 22 października na Wydziale Historii UAM. W tym roku konferencja poświęcona jest zagadnieniu

Miasto i wieś w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej.

Program dostępny jest pod tym linkiem.

1 października 2021 

Komisja Bałkanistyki przy Oddziale PAN w Poznaniu i Zakład Historii Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej Wydziału Historii UAM zapraszają do udziału w tegorocznej sesji naukowej z cyklu „Balcanicum”.  Konferencja odbędzie się 22 i 23 października na Wydziale Historii UAM.

Tematyka konferencji:
I: Osmańska groza nad Europą. Z dziejów walk zbrojnych z Imperium Osmańskim
II: W stulecie sojuszu polsko-rumuńskiego. Rumunia i księstwa rumuńskie w polityce europejskiej

Program konferencji

30 lipca 2020 r.

Komisja Bałkanistyki przy Oddziale PAN w Poznaniu i Zakład Historii Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej Wydziału Historii UAM zapraszają do udziału w tegorocznej sesji naukowej z cyklu „Balcanicum”. Temat spotkania:

Granice na Bałkanach i w Europie Środkowej a praktyka życia codziennego

Konferencja odbędzie się w Poznaniu w dniach 23-24 października 2020 roku.

Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy w zakładce konferencje.

 

3 czerwca 2019 r. 

Dnia 26 maja 2019r. przyznano nagrodę i wyróżnienia autorom i wydawcom w dziedzinie historii i archiwistyki w 24 edycji konkursu im. prof. Jerzego Skowronka.   Uroczystość wręczenia Nagród i Wyróżnień odbyła się podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie PGE Narodowym, w sali Amsterdam, w piątek 24 maja 2019 r. o godz. 16.00. Relacja z ceremonii i pełna lista nagrodzonych dostępna jest pod tym linkiem.
Kapituła konkursu wyróżniła następujące publikacje, których autorami, bądź redaktorami są członkowie Komisji Bałkanistyki:

Magdalena Rekść, Wyobrażenia zbiorowe społeczeństw byłej Jugosławii w XXI wieku Perspektywa politologiczna, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2018.

Ilona Czamańska, Jędrzej Paszkiewicz (red.), Balcanica Posnaniensia. Acta et Studia, vol. XXV, Wydawnictwo Instytutu Historii UAM 2018.

Andrzej Krzak, Dariusz Grzegorczyk (red.), The Art of War in the Balkans from the Middle Ages to the 21st century, Wydawnictwo UJD 2018.

Wojciech Sajkowski, French Image of the Peoples Inhabiting Illyrian Provinces, DiG- La Rama 2018.

2 kwietnia 2019 r.

Komisja Bałkanistyki przy Oddziale PAN w Poznaniu i Zakład Bałkanistyki Instytutu Historii UAM uprzejmie zawiadamiają o organizacji dorocznej sesji naukowej z cyklu „Balcanicum”. Tematem tegorocznego spotkania będą:

Bałkany z daleka i z bliska – postrzeganie regionu

Konferencja odbędzie się w Poznaniu w dniach 25-26 października 2019 roku.

Region bałkański przez stulecia odbierany był i jest różnie. Inaczej postrzegają go osoby, które mają, bądź miały z nim kontakt bezpośredni, a inaczej osoby kształtujące swoje postrzeganie na podstawie informacji osób trzecich, często stereotypowych. Celem konferencji dyskusja na temat różnych aspektów oglądu regionu bałkańskiego na przestrzeni dziejów.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o zgłaszanie tematów referatów i streszczeń nie przekraczających pół strony maszynopisu do dnia 15 września 2019 roku   na adres organizatorów z dopiskiem „XVIII Balcanicum”. Zgłoszenia (formularz pod tym linkiem) i streszczenia można przesyłać na adresy e-mail: czaman@amu.edu.pl; wojciech.sajkowski@amu.edu.pl.

Miejscem obrad będzie nowa siedziba Instytutu Historii UAM na Morasku. Organizatorzy zapewniają rezerwację noclegów, ale nie zwracają kosztów podróży.  Opłata konferencyjna wynosi 150 zł.

Konferencja tradycyjnie będzie połączona z dorocznym zjazdem członków Komisji Bałkanistyki.

15 marca 2018 r. 

Ukazał się nowy numer czasopisma Balcanica Posnaniensia. Poświęcony on jest w dużej części elitom społecznym i ekonomicznym na Bałkanach, a osobna sekcja dotyczy zagadnień związanym z osadnictwem wołoskim. Numer jest dostępny w formacie cyfrowym pod poniższym linkiem:

https://pressto.amu.edu.pl/index.php/bp/issue/view/1288

13 grudnia 2018 r.

Członek Komisji Bałkanistyki PAN dr hab. Jarosław Rubacha, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wystąpił w programie realizowanym przez Bułgarską Telewizję Narodową (BNT). W dokumentalnej relacji z Warszawy „Полските възкресения” (Polskie zmartwychwstania) mówił m.in. o relacjach polsko-bułgarskich w przeszłości.

Zob. więcej: https://video.bnt.bg/bg/a/polskite-vzkreseniya